Denna webbplats använder cookies. Vi använder egna cookies och cookies från tredje part för bästa upplevelse, optimering av innehållet och allmän statistik. Genom att klicka på ‘Acceptera alla’ accepterar du att cookies används på detta sätt. Läs mer.

 
bakg

  SILVER OCH METALL / Silver & nysilver / Koppar 5097793



*

nr 509 7793


Koppar

2 st, Silver


Utrop:

100 kr

Såld:

600 kr

Sista tid för bud online:

måndag 18 februari 2008
kl 16:54:40


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
15/2 17:17:18 1      100 kr
17/2 06:32:22 2      200 kr
17/2 11:03:06 1      200 kr
17/2 11:04:31 1      250 kr
17/2 11:06:57 1      300 kr
17/2 20:33:44 3      300 kr
18/2 13:27:39 3      350 kr
18/2 14:10:42 4      400 kr
18/2 14:53:20 3      550 kr
18/2 15:13:11 4      500 kr
18/2 15:14:25 4      Vinnande bud


  • Läs mer...
Nysilver
Legering av koppar, mässing och nickel. Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS. Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
Silver
Metalliskt grundämne; Ag. Halten av silver angavs förr i lod, lödighet; 1 lod=1/16. Numera anges silverhalten i tusendelar. Verksilver har proportionen 830/1000 och sterlingsilver (eller engelskt silver) håller 925/1000.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: koppar silver ädelmetall
  • 6587 Ã„ggkoppar
    ett par, sterlingsilver, 1960, CG Hallberg, Gust. ..//
     

    Auktionen avslutas
    om två veckor
    12 jan kl 20:40
  • 6558 Form
    med handtag, 1800-tal, koppar, 54x34
    Aktuellt bud: 300 kr

    Auktionen avslutas
    om två veckor
    12 jan kl 18:18
  • 6549 GrötskÃ¥lar
    3 st, tenn, 1700-/1800-tal. Diameter: 20-21, längd..//
     

    Auktionen avslutas
    om två veckor
    12 jan kl 19:40
  • 6167 Kaffe / tekopp..
    17 delar, Porcelaine de Paris, Limoges
     

    Auktionen avslutas
    om två veckor
    12 jan kl 19:00
  • 6340 Kaffegods
    12 delar, Royal Tuscan, England, dekor av ranka, 1..//
    Aktuellt bud: 100 kr

    Auktionen avslutas
    om två veckor
    12 jan kl 20:52
  • 6014 Kaffekoppar
    + assietter, 12 delar, Royal Copenhagen, Assietter..//
     

    Auktionen avslutas
    om två veckor
    12 jan kl 20:53




Ladda ner broschyr